Potenciál, inšpirácia, motivácia, plánovanie, usilovnosť, vzdelávanie

5 vecí, ktoré v tebe prebudia Tvoj potenciál

Využívaš naplno svoj potenciál?

Veľa krát sa dostávame do situácií, kedy stretneme nášho rovesníka, ktorý už má oveľa viac skúseností, zažil množstvo situácií, s ktorými sme sa my ani nestihli stretnúť. Prečo tomu tak je? A ako zvýšiť svoj potenciál na maximum? Ako sa dostať k tomu, čo ma naozaj baví a napĺňa?

Počúvaj

Základom každého úspechu je porozumenie. Ak však nepočúvam, nikdy neporozumiem veciam. Jedna vec je však počúvať štandardne v škole, robiť si poznámky a snažiť sa pochopiť. Druhá vec je však zamyslieť sa nad vecami. Prečo človek, ktorý tu teraz je má potrebu povedať mi túto informáciu. Baví ho to? Je v tom skutočne odborník? Počúvaj medzi riadkami a daj priestor človeku, ktorý Ti venuje svoj čas. Je len jeho rozhodnutím, že časť svojho života a energie venuje tomu, aby Ti niečo posunul. A je len na tebe, či si z toho zoberieš len konkrétne slová, alebo budeš počúvať aj jeho pocity a dôvod pre, ktorý sa rozhodol ti tieto informácie povedať.

Hľadaj príležitosti

Vyštudovať školu, dokončiť kurz, naučiť sa lyžovať. Všetko len aktivity za ktorými si dáš CHECK a ideš ďalej. Všetko aktivity, ktoré nejakým spôsobom vyhľadávajú všetci. A majú pocit, že ich musia „zdolať“. Je ale toto nejaký neprekonateľný cieľ, keď ho dosahujú všetci? Určite v niečom je. Ale ak chceš nájsť, to čo Ťa urobí jedinečným a  prebudí v Tebe Tvoju osobnosť musíš hľadať nezvyčajné príležitosti. Choď na prednášku zadarmo, choď do mentorského programu, rob dobrovoľníka, zúčastni sa školenia, ktoré nemusí úplne súvisieť s Tvojim zameraním. Skúšaj a hľadaj, čo Ťa bude baviť. Stretávaj sa s novými ľuďmi a snaž sa z každého stretnutia niečo vziať pre seba. Rozvíjaj svoj potenciál.

Nechaj sa inšpirovať

Hľadaj inšpiráciu vždy a všade. Sleduj ľudí okolo seba, ako reagujú, ako vystupujú na verejnosti, ako sa obliekajú a ako to na Teba pôsobí. Ver tomu, že keď natrafíš na to, čo sa Ti páči, dostaneš pohľad na to, ako to chceš Ty. Veľ krát ľudia majú obľúbené celebrity a riadia sa podľa nich. Je to však veľmi povrchné, pretože v reálnom živote je veľmi zložité takéhoto človeka spoznať. Inšpiruj sa teda radšej svojim okolím. Sleduj, čo sa Ti na iných páči a skús tieto pozitívne prvky implementovať aj do svojho správania. Inšpirácia však neprichádza len od ľudí. Vnímaj prírodu, prostredie, prácu ľudí. Sleduj, čo v Tebe vyvoláva radosť a pokús sa tomu venovať vyššiu prioritu. Rob veci, ktoré Ťa podnecujú k tvorivosti a osobnej radosti.

Daj stopku lenivosti

Hodiny pred telkou, za počítačom, či pri mobile? Čo z toho máš? Vymeň seriál za odbornú prednášku. Prescrolluj TEDx prezentácie. Nahraď aktivity, z ktorých nemáš reálne žiadny úžitok niečím, čo Ťa posunie, niečo naučí. Choď si zabehať. Zmeň svoje zabehnuté zvyky. Po škole si daj fyzickú aktivitu, dopraj svojmu telu regeneráciu. Choď si zabehať, zaplávať, alebo sa len tak prejsť. Proste netráv hodiny svojho života sedením, ležaním a rozmýšľaním nad tým, čo by si mohol urobiť lepšie proste už niečo rob.

Plánuj

Veľmi dobrý pomocník pri zmene zabehnutých zlozvykov je program, ktorý mi povie, čo idem robiť, alebo čo môžem robiť. Urob si plán na víkend. Povedz si, čo chceš vyrobiť, dosiahnuť najbližší mesiac, možno do konca roka. Rob si plány a sleduj, že to ide a vieš sa posúvať aj bez toho, aby ti niekto povedal ako a kam. Rob to tak ako to cítiš a tak ako Ťa to teší.

Autor: Mária Demjanovičová

Written by