Byť FRI je výzva, ale aj česť.

Fakulta riadenia a informatiky, FRI, už za 30 rokov poskytla zázemie a priestor pre štúdium a rozvoj tisíckam absolventov. Od samotného vzniku fakulty je odbor Manažmentu jej dôležitým pilierom.  Tento odbor sa formoval a rástol spolu s jeho študentmi. Niekoľko krát bol pozmenený, no vždy jeho cieľom bolo, aby si študenti osvojili kvalitné základy z  manažmentu a jemu pridružených oblastí, a takisto aj sveta informatiky.

Veľké podniky – veľké úspechy.  

Mnoho študentov počas štúdia sníva o naštartovaní kariéry vo veľkých podnikoch či korporátoch. Túto možnosť už počas štúdia ponúkajú viaceré podniky formou odbornej stáže. V našom najbližšom okolí táto spolupráca dlhodobo funguje práve s Kia Slovakia. Takéto boli aj začiatky nášho absolventa Jakuba Brisudu, ktorý už počas inžinierskeho stupňa štúdia začal pracovať v Kii a nastúpil tam aj ako úspešný absolvent FRI. Na oddelení HR pôsobí už viac ako päť rokov, kde kariérne rastie a snaží sa napĺňať svoju víziu, ktorá spočíva v získaní čo najvyššej odbornosti v plánovaní headacountu, optimalizácie HR procesov a SW riešení pre HR.

Ďalšou možnosťou je jednoducho prísť na pohovor a presvedčiť všetkých prítomných o tom, že Vy ako absolvent FRI v odbore Manažment ste tou správnou pucľou do podnikovej skladačky a výborne zapadnete – odbornostne, pracovne a ľudsky. Toto sa okrem mnohých ďalších podarilo aj Marcelovi Kocifajovi, ktorý už viac ako päť rokov pracuje pre Ringier Axel Springier Slovensko na pozícií produktového manažéra, kde sa stará o vytváranie a implementáciu produktovej stratégie predovšetkým pre online službu bistro.sk, kde pri svojej práci okrem iného rozvíja aj zručnosti v oblasti manažmentu so zameraním na produkt (návrh a práca s dizajnom, podporou, SEO, PPC, analytika webu, testovanie, aktivity týkajúce sa online marketingu a i.). Zároveň prepája svoje znalostí o internetových aplikáciách a nástrojoch (práca s wireframe, mockups, UML diagramami, databázami a pod.). To čo robí mu dáva zmysel a mieni v tom pokračovať. Posúvať sa vpred a nasledovať neustále sa meniace trendy.

Malé podniky – ešte väčšie úspechy.  

Našou úspešnou absolventkou a  reprezentantkou Slovenska v šachu je Monika Motyčáková, ktorá sa po ukončení štúdia rozhodla rozohrať svoju pracovnú hru doma na Slovensku, v rodinnom podniku v Ružomberku, kde nastúpila s cieľom posunúť podnik z pozície marketingovej manažérky. To sa jej úspešne darí aj po boku jej bratov, mimochodom jeden z bratom je tiež absolventom FRI v informatickom odbore. Absolventom ŽU je aj druhý brat a rovnako aj otec, ktorý podnik Montana pred rokmi založil. Monika pochádza z UNIZA rodiny, pretože dokonca mamina je tiež našou absolventkou. A motiváciou pre ňu ostať v rodinnom biznise bola práve jej rodina a práca samotná, v ktorej videla príležitosť pracovne vyrásť a napredovať. V malom podniku je možné pretvárať nápady na realitu oveľa rýchlejšie, keďže procesy sú často krát jednoduchšie a celý systém oveľa viac dynamickejší. Pracovať s členmi rodiny na dennej báze je pre ňu radosťou a výzvou zároveň. S radosťou sa pozerá vpred za spoločným cieľom a ako rodina sú si oporou v často krát náročných spoločných rozhodnutiach.  Avšak pracovný život je pre tento rodinný podnik prakticky nemožné oddeliť od toho rodinného. Celkovo však hodnotí prácu so svojou rodinnou ako tú, ktorá má určite viac výhod.

Na tomto spoločnom diele má ešte veľa plánov a túži naďalej budovať a zabezpečovať pracovné prostredie, kde zamestnanci budú prichádzať s radosťou, a kde sa budú vracať spokojní zákazníci.

Menšie podniky prinášajú často krát veľké výzvy. Jeden z našich absolventov Tomáš Michálek pôsobí ako úspešný SEO špecialista v žilinskej firme Hyperia už viac ako sedem rokov. Vypracoval sa až na pozíciu SEO tím lídra, na ktorej pôsobí už tri roky. Práca na jeho aktuálnej pozícií ho baví nie len vďaka možnosti realizovania sa na globálnych projektoch, ale aj vďaka možnosti spolupráce so skvelými a šikovnými ľuďmi. Tím neustále rastie vzhľadom na počet úspešných projektov. Tomáš sa pri práci sústreďuje na veci, v ktorých rastie ako jednotlivec, ale predovšetkým na tie, v ktorých rastú ako tím. Zaujímavá je samotná oblasť, v ktorej pôsobí. Online marketing sa neustále vyvíja a je čo raz náročnejšie sa v ňom presadiť. Vyššie očakávania návštevníkov ho však motivujú napredovať. Preto v tomto duchu chce pokračovať aj v blízkej budúcnosti a osobne a profesijne sa posúvať vpred, aby bol nie len skvelým tím lídrom, ale aj človekom.

Vlastné podnikanie – zodpovednosť, vytrvalosť a kreatívny prístup k riešeniu problémov.

Pustiť sa do vlastného podnikania si žiada dobrý nápad, dobré načasovanie a odvahu. Skúsení podnikatelia hovoria, že kapitál sa vždy nájde. Aj viacerí naši absolventi FRI Manažment sa už počas štúdia zahrávali s myšlienkou vlastného biznisu alebo sa do podnikania rovno vrhli.  Veľmi vhodným príkladom je náš absolvent v súčasnosti CEO Good Request  – Tomáš Lodňan, ktorý založil firmu, ktorej zamestnanci vytvárajú mobilné aplikácie a webové riešenia, ktoré zjednodušujú život mnohým podnikom a predovšetkým ich zákazníkom. Tomáš sa osobne venuje vedeniu firmy, tímov a obchodu na úrovni „high level“ a v neposlednom rade aj risk manažmentu. Jeho úlohou je, aby tých viac ako dvadsať zamestnancov spolu s ním s radosťou chodilo do práce, a aby  spolu mohli obchodne, kariérne a osobnostne rásť. Ako sám tvrdí, Good Request je jeho srdcovka a budúcnosť.

Na dlhom zozname úspešných absolventov FRI nájdeme aj Andreja Kmotorku – charizmatického mladého muža, ktorý dlhodobo pomáha mládeži na Slovensku, angažuje sa v mnohých projektoch už od čias svojej vysokej školy, a ktorý sa rozhodol založiť kreatívnu agentúru PIAR PRO s orientáciou na návrh a výrobu web stránok, online marketing, tvorbu reklamného videa, a využitie nahrávacieho štúdia a to všetko made in Prievidza s tímom mladých kreatívnych ľudí s víziou poctivej práce, spolupráce win win a rozvoja seba i svojho okolia. A toto všetko sa mu darí s úsmevom na tvári.

Za 30 rokov pôsobenia FRI odbor Manažment úspešne ukončilo veľké množstvo študentov. Zahrnúť do jedného článku všetkých tých úspešných je jednoducho nemožné, preto boli náhodne vybraní tí, o ktorých pracovnom i osobnom živote vieme trošku viac a môžeme o tom povedať aj nasledujúcim generáciám.

Pri každom ročníku, ktorý končí na FRI sa pri poslednej prednáške prichytia všetci aj študenti aj vyučujúci pri tom, že si želajú jedno spoločné a to: aby si všetci odniesli zo spoločne strávených rokov a spolupráce do svojho kariérneho i osobného života len to najlepšie. A toto je stále aktuálny cieľ aj pre budúce dekády odboru Manažmentu FRI a je potrebné robiť všetko preto, aby sa tento cieľ darilo napĺňať.

Written by