Žilina

Žilina – mesto príležitostí a zábavy, aj pre študentov

Vitajte v meste Žilina, píše sa na nápise na jednej z „najstarších“ železničných staníc. Žilina je takou križovatkou, na východ i na západ. Je to veľké, a zároveň malé mesto. Leží v kotline a na jeho scenérií sa vynímajú priemyselné komíny, ale aj veže kostolov a nádherné západy slnka hodné fotiek na Instagram. Je to mesto príležitosti na štúdium i slušný pracovný život, nemalý kariérny rast a bohatý rodinný život. Jeho výhodou je určite aj  príroda a hory v okolí. Preto sa Žilina sa stala novým domovom  už pre mnohých absolventov FRI.

Čím je Žilina výnimočná?

Na to si musí odpovedať každý sám. Študenti často hľadajú nové miesta, podniky, centrá zábavy, ale v skutočnosti to čo nájdu sú zážitky na celý život. Žilinu treba objavovať a spoznať ju a zažiť.

Každý dobrý príbeh sa nezačína: „keď sme raz robili šalát“, ale „keď sme raz boli na pive…“, preto pokiaľ si chcete len pokecať s kamarátmi pri pivku, tak v Žiline určite nájdete veľa barov, reštaurácií, kaviarní, kde sa dá dobre posedieť a vychutnať si chutné nápoje či jedlo. V centre smerom od Národnej, cez Hlinkovo námestie, Mariánske námestie až po Bulvár si každý nájde svoj obľúbený podnik, a v súčasnosti sú niektoré z nich kvalitou na úrovni veľkomesta. Po spomínanej trase diskotékové typy objavia aj najznámejšie kluby v meste: EnjoyClub, Smer Klub, Life Music Club či Royal disco bar.

Športové aktivity

Priaznivci športu sa môžu namiesto baru vybrať na futbalové ihrisko a pozrieť si zápas MŠK Žilina. Okrem futbalu je v Žiline populárny aj hokej (MsHK Žilina, hneď vedľa futbalového ihriska, pri hoteli Holiday Inn), americký futbal (Warriors – TJ Sokol), basketbal (BK Váhostav-SK Žilina) a iné.

Kto sa radšej do športu zapája, než sa naň pozerá, tak si môže ísť zaplávať v mestskej krytej plavárni s 50 metrovým krytým bazénom a s 2 vonkajšími bazénmi v rovnakej dĺžke, s výbornou fínskou saunou, kozmetickým salónom a reštauráciou, pri obchodnom centre Dubeň na Vlčincoch, neďaleko internátov. V lete sa z plavárne stáva obľúbené kúpalisko so všetkým čo k tomu patrí, aj s tobogánom, kofolou a langošom.

Akčnejšie povahy by sa mali zastaviť v Grid Laser Arene či DarkSide Lazer Game, kde sa sa poriadne odviazať i zašportovať. Je to skvelé miesto na teambuilding či akčnejšiu krúžkovicu.

Turistika

Vyvetrať hlavu od štúdia a vybiť energiu sa určite dá aj na túre. Možností na pešiu turistiku v okolí je viac než dosť. Medzi tie najkrajšie je možné zaradiť náučný chodník Jánošíkovým chotárom, Straník, Jánošíkove diery, Veľký Rozsutec či Belské skaly. Populárne vyhliadkové veže sú dostupné aj pri Žiline. Napríklad vyhliadková veža na Dubni či rozhľadňa na Svederníku. Kompletný zoznam turistických trás nájdete na tu.

Milovníci dobrých filmov si môžu zájsť do kina zo siete Cinemax (obchodné centrum Max, Solinky) alebo do Ster Century Cinemas v obchodnom dome Mirage. V obidvoch je možná rezervácia a platba online, pohodlné sedenie, výborná kvalita zvuku a obrazu, rovnako ponúkajú aj chutné pukance. To čo môže byť odlišné je ponuka filmov a kapacita, v Cinemaxe je k dispozícií viac premietacích sál. 

Na svoje si prídu aj milovníci umenia vďaka mnohým výstavám konajúcim sa v Rosenfeldovom paláci, Považskej galérii umenia v Žiline, Budatínskom hrade atď. Taktiež si môžu užiť množstvo predstavení v Mestskom divadle Žilina, ktoré v súčasnosti zaznamenáva významné umelecké úspechy. A za zmienku určite stojí aj Bábkové divadlo v Žiline, ktoré má dlhoročnú tradíciu a originálne predstavenia, nie len pre deti.

Kultúra

Žilinskú kultúru obohacujú staromestské slávnosti, ktoré už viac ako 25 krát otvorili svoje brány spevákom, umelcom a remeselníkom. Staromestské slávnosti sú najväčším kultúrnym podujatím Žiliny i severného Slovenska. Neoddeliteľnou súčasťou Staromestských slávností sú vystúpenia domácich i zahraničných hudobných skupín a interpretov. Medzi pravidelných účastníkov možno zaradiť napríklad Horkýže slíže, Inekafe, Gladiátor, IMT Smile a mnoho ďalších.

Slávnosti sa konajú v centre Žiliny na Námestí Andreja Hlinku a Mariánskom námestí a poskytujú zábavný program po dobu 3 dní. Tieto dve námestia sú vyťažené počas celej letnej sezóny a v rámci Žilinského kultúrneho leta sa tam deje veľa zaujímavého na rôzne témy. Menšie koncerty, vystúpenia, tvorivé dielne, food festy či Bažant Kinematograf, vtedy je na žilinských námestiach veľa hudby, smiechu, vôní a chutí pre všetkých. Osobitným kultúrnym uzlom je aj Stanica Záriečie, ktorá veľmi svojským a kreatívnym spôsobom pozdvihuje kultúru v Žiline a združuje rôznych umelcov.

Ďalšie aktivity, ktoré mesto Žilina ponúka, sú: študentské párty v Event House ako Lámavica a Beánia, virtuálna realita, bowling, knižnica, lezecká stena, lyžiarske strediská v okolí mesta ako Straník, Veľké Ostré, Vrátna a Rajecká lesná, No Escape (centrum únikových miestností), cyklotrasy s možnosťou požičania bicykla zdarma, vianočné trhy, jarmok, množstvo koncertov počas roka na Mariánskom a Hlinkovom námestí a mnoho ďalších. Žilina má taktiež vybudované ihriská a športové haly pre rekreačné zahranie športov ako futbal, hokej, korčuľovanie, americký futbal, hádzaná, basketbal, bedminton, tenis, florbal.

Written by