Erasmus vo francúzsku – najkrajšia skúsenosť, ktorú sme zažili počas štúdia

Aneta Bjeláková, Denisa Opavská a Erika Juríčková – tri študentky, ktoré spája okrem štúdia manažmentu na Fakulte riadenia a informatiky aj láska k francúzskemu jazyku. Pri výbere študijnej krajiny preto dievčatá nezaváhali ani na sekundu. V predposlednom ročníku sa rozhodli spestriť si život účasťou na erazme v pulzujúcom srdci Francúzska na prestížnej partnerskej univerzite Institut Mines-Telecom Business school. Podľa ich slov to bol nezabudnuteľný zážitok, ktorý odporúčajú zažiť každému študentovi.

Predstavte nám univerzitu, na ktorej ste študovali.

Partnerská univerzita Institut Mines-Télécom Business School sa nachádza v predmestí Paríža, v mestečku Évry. Je to jedna z najprestížnejších ekonomických univerzít vo Francúzsku. Túto informáciu nám zdieľali nielen miestni kamaráti, s ktorými sme prišli do kontaktu a povedali nám, že táto univerzita tam má veľmi dobré meno, ale je možné pozrieť si jej hodnotenie v rebríčku top univerzít alebo každoročné ocenenia za aktívne dodržiavania cieľov udržateľného rozvoja OSN.

Ako dlho trval Váš študijný pobyt v zahraničí?

Odišli sme na erazmus v prvom ročníku inžinierskeho štúdia v letnom semestri. Pobyt trval 5 mesiacov. Prvým rozdielom, ktorý sme pocítili bol, že letný semester začína trochu skôr ako ten náš na FRI. Preto je ideálne prihlásiť sa na predtermíny a ukončiť skúškové obdobie v zimnom semestri čo najskôr. Letný semester na IMT začínal 27. januára a skončil 24. júna.

Je potrebný francúzsky jazyk na štúdium vo Francúzsku?

To je prvá otázka, ktorá zrejme rezonuje v hlave každého študenta, ktorý zvažuje účasť na Erasmus+ vo Francúzsku. O francúzoch sa hovorí, že sú pyšný národ, ktorý odmieta rozprávať po anglicky. Je to však klišé, ktoré v súčasnosti už neplatí.

Z našej skúsenosti môžeme povedať, že všetci učitelia aj študenti v campuse sú zvyknutí komunikovať v anglickom jazyku a ich level je na vysokej úrovni. Mať znalosti tohto jazyka predtým teda nie je potrebné, avšak treba sa pripraviť na povinné hodiny francúzštiny. V prvý týždeň sme dostali vstupný test, na základe ktorého sme boli zaradení do troch skupín podľa levelu našich zručností (začiatočníci, mierne pokročilí, pokročilí). Netreba sa toho zľaknúť, učitelia boli veľmi ústretoví a vyučovali predmet s dôrazom na spoznanie francúzskej kultúry, vyberali aktuálne témy a slovnú zásobu, ktorú sme potom mohli aplikovať v uliciach Paríža pri zoznamovaní. Okrem toho hodiny francúzštiny neraz prebiehali aj mimo školy v teréne, kedy nás učitelia zobrali do múzeí alebo kaviarní. Garantujeme vám, že tieto hodiny budú vašou srdcovkou. 🙂 Samozrejme, že nastanú situácie, kedy vás bude v obchode obsluhovať starší pán, ktorý nebude vedieť rozprávať po anglicky, budú to však úsmevné situácie, ktoré si zapamätáte do konca života.

Aneta a Denisa študovali pred mobilitou francúzštinu niekoľko rokov na strednej škole a ich motiváciou bolo zdokonaliť sa v nej. Erika pred erazmom nemala žiadne základy, no túžila sa jazyk naučiť. Ak viete po francúzsky, otvoria sa vám ďalšie možnosti v školských aktivitách a pomedzi domácich študentov, ktorí sú príjemne otvorení spoznať sa so zahraničnými študentami. Neznalosti cudzieho jazyka sa však netreba báť, práve naopak, pobyt v zahraničí je skvelou príležitosťou, ako sa ho naučiť.

Ako prebiehalo štúdium? Aké sú hlavné rozdiely medzi štúdiom na Slovensku a v zahraničí?

Na univerzite sme pred začatím semestra dostali zoznam predmetov. Zvolili sme si predmety, ktoré nás zaujímali, pričom sme museli získať na konci semestra minimálne 15 ECTS (kreditov). Jeden predmet mal približne 2-3 ECTS.

Prvým rozdielom je, že Francúzi nemajú fixný rozvrh ako my na Slovensku. V praxi to znamená, že učitelia si stanovujú čas cvičenia ako im vyhovuje. Môže nastať situácia, že budete mať celý deň intenzívne dve cvičenia personalistiky od rána do večera raz za mesiac, respektíve že kurz marketingu budete mať každý deň 2 týždne vkuse.

Učitelia volia taktiež formu, či bude cvičenie prebiehať fyzicky, online alebo kombinovane. Väčšina cvičení prebiehala fyzicky v škole, no absolvovali sme aj predmet, ktorý prebiehal celý online, bol však za menší počet kreditov.

Francúzi kladú veľký dôraz na samoštúdium. Neexistovali tam prednášky, len 180 minútové cvičenia. Pred cvičením nám učitelia poslali case study, ktoré sme si mali pred cvičením prečítať a zodpovedať na pár otázok. Na cvičení sme viedli výživné diskusie, v rámci ktorých sme zdieľali naše názory k danej problematike.

Okrem toho, ďalším častým scenárom bola práca v skupinách. Učitelia nás rozdelili do tímov, zadali nám tému a na cvičení sme pracovali na príprave prezentácie pre spolužiakov na ďalšiu hodinu. Výhodou bolo, že sme zo školy odchádzali z časti odbremení od domácich úloh, keďže sme si semestrálne práce mohli pripraviť v škole počas vyučovania. Vďaka tomu sme si v laviciach vytvárali nové priateľstvá z rôznych častí sveta a učitelia tým podporovali náš interkulturálny rozvoj.

Pokryl vám finančný grant vaše náklady na mobilitu?

Dôležitá otázka, ktorú pri rozhodovaní o štúdiu vo Francúzsku treba zvážiť sú financie. Európska únia poskytuje pre študentov mesačný finančný príspevok, ten nám však pokryl ledva ubytovanie. Na ostatné výdavky spojené so stravou a výletmi je potrebná pomoc rodičov, alebo vlastná peňažná rezerva, poprípade práca popri štúdiu. Výšku grantu a ostatné informácie s erasmom je možné nájsť na stránke FRI v sekcii štúdium v zahraničí.

Kde ste bývali?

Na IMT Business School sú k dispozícii internáty, kde vám poskytnú jednolôžkovú izbu s vlastnou kúpeľnou. Okrem toho sa v areáli nachádza aj školská jedáleň.

Cena internátov je porovnateľná s ubytovaním vo vlastnom byte, preto sme sa rozhodli pre nájdenie vlastného ubytovania prostredníctvom Airbnb, ktoré nás vyšlo lacnejšie. Bývali sme v zdieľanom byte 15 minút od areálu školy. Pri takejto možnosti treba rátať s tým, že nikdy neviete s kým budete zdieľať ubytovanie, čo prináša riziko. My sme mali skvelú skúsenosť so spolubývajúcimi, s ktorými sme si vytvorili silné priateľstvá. Sanshiro z Francúzska a Cory z Anglicka nám boli ako starší bratia.

Každý víkend sme spolu hrali spoločenské hry, s chalanmi sme ostali v kontakte a dokonca nás prišli pozrieť po našej mobilite aj na Slovensko.

Sanshiro sa od nás naučil zakladať oheň na klasickej opekačke v slovenskej prírode a prekvapil nás s akým veľkým štýlom dokázal jesť oravské korbáčiky. Erazmus je skvelá príležitosť ako si vytvoriť priateľstvá z celého sveta a spoznávať kultúrne rozdiely.

Ako ste trávili voľný čas?

Erazmus nie je len o štúdiu a zdokonaľovaní sa v cudzích jazykoch. Je to aj o spoznávaní nových ľudí, okolia a kultúry inej krajiny. V campuse je nespočetné množstvo mimoškolských aktivít. Každý rok na škole prebieha volebné obdobie a sprievodné aktivity v podobe neustálych denných podujatí, či nočných party. Organizujú sa taktiež interkulturálne večery, v rámci ktorých si navzájom študenti predstavujú ich národné špeciality. My sme mali taktiež možnosť byť súčasťou takejto ”international dinner”, a povieme vám, bolo to dokonalé spestrenie záverečných dní na zahraničnom pobyte.

Ako študenti sa môžete zapojiť do rôznych klubov, ako napríklad klub fotografovania, tanca, robotiky, hackerstva, jazdenia na koni či tradičnej ochutnávky vín – áno, v rámci voľnočasovej školskej aktivity. Ak sa venujete hudbe, či čomukoľvek inému, nemusíte to robiť len sami pre seba doma v izbe, môžete sa spojiť s ostatnými a vytvoriť napríklad aj školskú kapelu, s ktorou potom hráte na školských akciách. Škola vo veľkom podporuje hobby mladých ľudí, aby sa mohli posúvať vpred a nie len tvrdo na sebe pracovať, ale aj sa baviť a užívať si život. Čo sa nám na francúzskom školstve veľmi páčilo, pretože v konečnom dôsledku má človek potom aj motiváciu pracovať tvrdšie.

Veľkou výhodou Francúzska je, že študenti pod 26 rokov majú vstup do všetkých národných múzeí zadarmo. Môžete tak navštíviť Louvre, Versailles alebo Arc de Triomphe s výhľadom na celý Paríž. Erazmus vo Francúzsku ponúka veľa možností ako sa vo voľnom čase kultúrne vyžiť.

Počas semestra majú študenti vo Francúzsku 2-týždňové prázdniny, ktoré sa oplatí využiť na cestovanie. Spolužiaci si kúpili lacné letenky a odišli na výlet do okolitých krajín, my sme sa rozhodli ešte lepšie spoznať Francúzsko a vyrazili sme spolu na babskú jazdu na Francúzsku riviéru. Preskúmali sme pobrežie Nice, Cannes, ale aj Marseille.

Erazmus je skúsenosť, ktorá prináša nový život vo vysnívanej krajine. Všetky tri sme v sebe začali rozvíjať záujmy, o ktorých sme vždy snívali, no na Slovensku sa nám ich nepodarilo zrealizovať. Anet si kúpila dvojradové korčule a naučila sa korčuľovať na francúzskej riviére, Deniska začala chodiť na tanečnú na K-Pop a vystupovala niekoľkokrát v Paríži, a Erika rozbehla fashion influencerskú kariéru na instagrame.

Francúzi sú známi pre svoju vášeň jazdenia na koňoch. Našli sme si spoločnú záľubu, kedy sme navštevovali kurzy jazdenia na ranči v blízkosti campusu.

Dievčatá si spoločne zaspomínali na zážitky a podelili sa s vami len s malým percentom, ktoré si so sebou zo študijného pobytu nesú navždy v srdci. Zhodnotili, že erazmus je jedna z najlepších investícií do vzdelávania, kultúrneho rozhľadu a samostatnosti. Tento výstup z komfortnej zóny vám dokáže zmeniť život, študijne, kariérne a aj osobnostne. Bol to najkrajší semester ich života a každému študentovi odporúčajú, aby neváhali a využili túto príležitosť.

Written by