prokrastinácia, stagnácia, zamestnanec,

Prokrastinácia – problém, ktorý pozná nejeden manažér

Ako sa s týmto problémom vysporiadať?

Prokrastinácia je celosvetový problém, ktorý pozná azda každý z nás, no často ani nevieme, že máme dočinenia s týmto problémom. Čomu vlastne tak často musíme čeliť? Zjednodušene je možné povedať, že ide o nechuť dlhodobejšie vykonávať určitú prácu. Poviete si, že to ste len lenivý a že sa vám nič nechce – že ste len unavený… Áno, aj to sú dôvody, avšak lenivosť vychádza z fyzickej únavy tela, pričom prokrastinácia je psychický problém.

Často si odkladáme na neskôr nielen všedné úlohy ako napríklad roztriedenie pošty, či upratanie stola, ale aj dôležitejšie úlohy ako napríklad zaslanie životopisu spoločnosti, v ktorej chceme pracovať.

Autori sa zhodujú, že ide o zaneprázdnenosť, celkový zhon či nedostatok času na veľké množstvo úloh, ktoré nestíhame plniť. Celkovým jadrom problému však nie je ani tak nedostatok času ako strach. Obava z toho ako sa môže zmeniť svet okolo nás po dokončení danej úlohy nás vnútorne núti úlohu odložiť na neskôr a tak odolávať a dúfať, že sa situácia akosi okolo nás vyrieši sama. Avšak nič sa samé nevyrieši a preto je potrebné sa s tým  vysporiadať inak. V praxi existuje viacero tipov ako skoncovať s týmto problémom. My sa vám pokúsime priblížiť 7 z nich, ktoré pomáhajú nám.

Identifikácia kľúčovej úlohy a zameranie sa na jej splnenie

Nie je dobré robiť veľa vecí naraz, nakoľko potom sa dostávame do tlaku a nestíhame ani jednu dokončiť včas. Je potrebné si prácu rozdeliť do úloh, ktoré budeme plniť postupne tak, aby sme nerobili všetko naraz a súčasne nič.

Dnešok je viac ako len začiatok

Ako sa hovorí, čo môžeš spraviť dnes neodkladaj na zajtra v tomto prípade platí doslovne dvojnásobne. Aj tie najjednoduchšie úlohy vedia na druhý deň vytvoriť veľký časový sklz.

5 minútový zázrak

V tomto prípade je potrebné sa pýtať sám seba: Čo dokážem dnes spraviť do piatich minút a posunie to moju prácu vpred? Odpoveďou sú úlohy, ktoré mi nezaberú veľa času, avšak dodajú mi dobrý pocit posunu v práci a vnútorne motivujú k ďalšej už viac náročnej práci.

Prestávky nie sú len strata času

Nielen telo, ale aj mozog si potrebuje oddýchnuť. Doprajte si pravidelné krátke prestávky a naštartujte tak svoj mozog pre plnenie svojich nasledujúcich úloh.

Hudba – výborný asistent!

Ak máte obľúbenú pieseň, ktorá vás vie motivovať k práci, tak si ju zapnite pri riešení svojich úloh. Správna pieseň a dobrý pocit na pracovisku dopomáha k lepšiemu zvládaniu ťažkých úloh.

Stavte sa!

Nepracujete na pracovisku sami? Stavte sa so svojimi kolegami, že splníte úlohu do stanoveného termínu (napríklad do budúceho utorka dokončím úlohu a pôjdeme na obed). Zodpovednosť za dodržanie termínu a taktiež aj oslovený kolega/kamarát vás budú motivovať k splneniu úlohy v stanovený čas.

Odmeňovanie

Aj plnenie úloh môže byť zábavné – posledným tipom, ako sa motivovať k plneniu úloh, je vytvoriť si systém vlastného odmeňovania za dokončené úlohy. Nielenže si dokážete časom vytvoriť istý druh návyku na systematickosť práce, ale zároveň vám takýto druh plnenia úloh môže spríjemniť prácu.

Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu k efektívnejšej práci a že prokrastinácia bude čoraz menej súčasťou vašej práce.

Autor: Patrik Ferenc

Written by