‚Som José Mourinho. Trénoval som najlepšie kluby na svete,‘ slová jedného z najznámejších lídrov športového manažmentu. Ak máš ambíciu byť skvelým lídrom, ako José Mourinho, máme pre teba 5 tipov, ktoré by ti mohli pomôcť na ceste k tomuto cieľu. Čítaj ďalej, možno budeš prekvapený, že nejde len o odborné schémy, rámce, či definície.
TIP 1: Poznaj ľudí a buduj si s nimi vzťahy.
Líderstvo nie je len o odborných znalostiach, ale aj o ľuďoch a vzťahoch s nimi. Chce to dávku empatie a ochoty počúvať ľudí. Nejde len o pracovný vzťah, je vhodné sa zaujímať aj o súkromný život hráčov, či zamestnancov. Samozrejme len ak má o to dotyčný záujem. Ak nie, nemá zmysel tlačiť na pílu. Musíš poznať osobnosť ľudí okolo seba a prispôsobovať komunikáciu tak, aby to vyhovovalo im. Nesmieš teda myslieť na seba a na svoje potreby, skôr mysli na to, čo potrebujú iní. Týmto sa riadi aj sám José Mourinho (aj keď sa José môže javiť ako veľký egoista).
TIP 2: Rozvíjaj sám seba a mysli na to, ako ťa vnímajú ostatní.
Ak by sme chceli vyznieť odborne, nazvali by sme tento bod ‚sebareflexia a sebarozvoj‘. Sebareflexia je o premýšľaní nad tým, ako naše činy vnímali ostatní. Súvisí to s predchádzajúcim bodom. Cieľom je prispôsobovať komunikáciu, alebo dialóg, tak, aby to bolo príjemné zainteresovaným osobám. Možno to nepôjde hneď. Ale s tým pomôže sebareflexia. Môžeš sa napríklad spýtať sám seba ‚nebol som príliš chladný? Nemal by som sa s touto osobou rozprávať viac osobne?‘. Okrem toho, je dobré dobre chápať vlastné role a ciele v kontexte prostredia, v ktorom pôsobíme. Mal by si vedieť, čo od teba ostatní očakávajú. Takže mal by si na sebe pracovať po osobnostnej stránke, ale mal by si sa neustále učiť nové zručnosti. Ostatní to od teba budú očakávať.
TIP 3: Víťaziť, ale nie v toxickom prostredí.
V športe je víťazstvo veľmi dôležité. Určite si si to všimol napríklad pri MS v hokeji pri zápasoch nášho národného tímu. Akonáhle sa reprezentácií nedarí, ľudia si nekladú servítky pred ústa. Efekt víťazstva a prehry je komplexnejší, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Je aj vedecky potvrdené, že víťazstvá národnej reprezentácie priaznivo vplývajú na turizmus, ale taktiež sa zlepšuje imidž víťaznej krajiny (prečítaj si viac v tomto odbornom článku). Takže ty, ako budúci manažér, by si mal podnecovať svojich zverencov k víťazstvu, ale nie bezhlavo. Je rovnako dôležité si uvedomiť, že prehra nie je koniec sveta. Z prehier sa najviac učíme, a to môže byť hnacím motorom na ceste k zlepšeniu sa. Oceňuj víťazstvo, ale akceptuj neúspechy s pozitívnym prístupom. Negatívne a toxické prostredie môže viesť k vyhoreniu a zníženiu výkonnosti. Pri športe je psychika rovnako dôležitá ako fyzická zdatnosť.
TIP 4: Vypočuj si, čo si myslia hráči a zamestnanci.
Možno už si niekde počul radu ‚zapoj zamestnancov do riadenia‘. Je to dobrá rada, ale je ťažké si predstaviť, čo sa pod tým myslí. Najlepšie rozhodnutia vznikajú vo vzájomnej spolupráci. Ak máš o niečom rozhodnúť (ako manažér to budeš robiť často), skús sa obrátiť na hráčov a zamestnancov. Má to (minimálne) dve výhody. Získaš lepšiu predstavu o problematike a prejavíš ostatným, že ich názory sú užitočné a cenné. A ak už si o niečom rozhodol, spýtaj sa, ako to na ostatných vplývalo. Ak zistíš, že zmena nebola pozitívne prijatá, pokús sa to napraviť. Spätná väzba je dôležitá.
Než prejdeme k poslednému tipu, maj na pamäti, že neexistuje len jedna cesta k úspechu. Je ich viac, a ty musíš nájsť takú, ktorá bude vhodná pre teba. V hľadaní cesty k úspechu ti najviac pomôže nasledujúci tip.
TIP 5: Príď študovať manažment na Fakultu riadenia a informatiky.
V článku sme ti predstavili len jeden aspekt, v ktorom musíš byť dobrý, ak sa chceš stať uznávaným lídrom. Išlo skôr o osobnostné črty, druhým aspektom je odbornosť. Manažér musí rozumieť rôznym oblastiam, napríklad ekonomickým aspektom podnikania, psychológií, sociológií, a mnohým iným. To všetko ťa môžeme naučiť. A ak sa zaujímaš najmä o športový manažment, máme tu pre teba rôzne predmety, ktoré ťa budú baviť!
A nezabudni si prečítať viac o športovom manažmente v našom článku.