Utorky s Morriem

Život je príbeh, ktorý je jedinečný pre každého z nás. Počas života už od ranného detstva sa učíme a máme postupne mnoho učiteľov i vzorov. Kniha Utorky s Morriem popisuje skutočný príbeh o vysokoškolskom profesorovi Morriem a jeho študentovi Mitchovi.

Mitch spoznal Morrieho na Univerzite, kde bol jeho profesorom. Počas štúdia sa zblížili a napriek tomu, že po promócii si sľúbili, že ostanú v kontakte, život sa rozhodol inak. Ich cesty sa rozdelili.

Ich cesty opäť spojila po 16tich rokoch smrteľná Morrieho choroba. Mitch sa v jednu noc náhodne z televízneho programu Nightline dozvedá, že jeho obľúbený profesor trpí smrteľnou chorobou a rozhodne sa svojho starého priateľa navštíviť.

Hlavná myšlienka knihy je napísaná v 14tich kapitolách, ktoré predstavujú posledné prednášky profesora v jeho živote. Mitch sa stáva opäť Morrieho študentom. Študentom, ktorý sa usiluje počuť múdrosť starého učiteľa. Pred sebou majú posledný semester, posledné prednášky avšak prednášky zamerané na význam života. Týždeň, čo týždeň sa stretávali u Morrieho doma, kde na rôzne životné témy Morrie pomocou svojich životných skúseností odovzdáva múdrosti svojmu obľúbenému študentovi.

Kniha Utorky s Morriem sa číta výborne. Dáva čitateľovi viac ako len pohľad na príbeh „starca“ a jeho študenta. Kniha je plná múdrostí. Mňa najviac zaujal výrok o napätí protikladov. „V živote je to tak – raz ťa ťahá dopredu, raz dozadu. Niečo chceš, ale musíš robiť iné. Niečo sa ťa dotkne, hoci vieš, že by nemalo. Niektoré veci berieš ako samozrejmosť, aj keď si uvedomuješ, že by si nikdy nič nemal považovať za samozrejmé. Napätie protikladov je, ako keď natiahneš gumičku. Väčšina z nás žije kdesi uprostred.“ Mitch na to reaguje prirovnaním života k gréckorímskemu zápasu a pýta sa Morrieho ktorá strana vyhrá. Morrie odpovedá: „Predsa láska. Vždy vyhrá láska.“

Človek by si povedal, že ide skôr o čítanie pre bežných ľudí. Avšak s tým nesúhlasím. Čo môže táto kniha priniesť manažérovi? Manažéri alebo aj všeobecne ľudia sa dnes tvrdo ženú za úspechom a to hlava nehlava. Často zabúdajú na to podstatné – tak ako Mitch. Pri stanovovaní priorít je potrebné nezabudnúť na základné hodnoty, pretože človek môže prestať žiť a začne prežívať. Nehovorím, že netreba si stanovovať cieľ, práve naopak, je dôležité nezabúdať pri tom na rodinu, priateľov… Morrie prostredníctvom knihy človeka učí, že vzácnosti dnešnej doby ako ľudskosť, láska, rodina, priateľstvo či priznanie si vlastnej chyby stále nevymreli a aj v tvrdom biznise je možné si nájsť pre ne priestor.

[Autor: Patrik Ferenc]

Written by