Ako sa počas online vyučovania nezblázniť alebo 11 tipov, ako ho zvládnuť

Druhá časť článku. V prechádzajúcom článku (prelink) si sa dozvedel prvých 6 tipov, ako zvládnuť online vyučovanie, ktoré môže, ale aj nemusí ešte nejakú dobu trvať.

7. Pri práci na tímových projektoch správne komunikujte

Správna tímová komunikácia je doslova alfou a omegou pri skupinovej práci. Každý člen tímu by mal mať predstavu o tom, v akom stave riešenia je aktuálna spoločná úloha. Prispieť k tomu môžeš jednoducho. Založte si spoločný čet na sociálnej sieti, kde bude prebiehať iba online komunikácia o projekte, stanovte si časy pre pravidelné telefonáty (alebo videohovory), na ktorých nebudete riešiť súkromné záležitosti, ale iba prácu, no a nezabudnite si časti práce poriadne spravodlivo rozdeliť medzi všetkých členov.

Ver mi, zlyhanie komunikácie v tíme niekedy znamená priamu cestu k neúspešnému projektu. Ak nebudete správne a efektívne komunikovať, nebudete mať prehľad o stave práce, budú v nej chýbať dôležité logické prepojenia, či dokonca nemusíte stihnúť deadline. V konečnom dôsledku vám spoločná práce nemusí priniesť žiadny úžitok. Práve naopak. V každom tíme sa nájde ten jeden, ktorý to chce všetko dotiahnuť do konca, aj napriek tomu, že ostatní nekomunikujú. Nenechávaj preto prácu práve na tohto dobráka. Vypracovanie celého tímového zadania v online prostredí môže jedného človeka stáť veľa síl. A to predsa nie je fér a neprejavuje sa tak vo vašom tíme správny tímový duch.

8. Pýtaj sa na všetko, čomu nerozumieš, už počas vyučovania

Kto sa pýta, veľa sa dozvie. A nehovorí sa to len tak náhodou. Je veľkou pravdou, že najviac informácií získavame osobnou skúsenosťou, a preto je vhodné spýtať sa najprv samého seba, či problému rozumieš, a ak nie, spýtaj sa vyučujúceho. Na tom predsa nie je žiadna hanba, je to skôr oceňované. Vyučujúci bude vidieť tvoju prejavenú online aktivitu, bude rád, že sa snažíš diskutovať a ešte radšej ti na otázku odpovie a problém ešte raz vysvetlí.

Ak si myslíš, že preberanú látku pochopíš neskôr, keď si prečítaš prezentáciu či poznámky, nedaj sa oklamať vlastným dojmom. Položením správnej otázky môžeš pomôcť aj iným študentom, ktorí sa spýtať boja či hanbia. Preto buď práve ty tým, ktorý sa spýtať nebojí a pomôže zvyšku triedy. Lepšie je spýtať sa, než potom sám alebo spolu nad problémom filozofovať a míňať kopu času, zatiaľ čo vám to mohol jednoducho vysvetliť vyučujúci už na hodine.

Ak sa aj napriek všetkým našim radám na hodine nespýtaš a budeš sa snažiť prísť na koreň problému sám, môže sa stať, že celú problematiku pochopíš úplne zle, čo sa neskôr odrazí na nesprávne vypracovanej úlohe. A aj vyučujúci, ktorý je na druhej strane celej situácie, sa môže cítiť nepríjemne, keďže pri položení otázky na hodine, či všetci rozumeli, zostalo ticho.

9. Dávaj očiam oddych

Online vyučovanie je náročné predovšetkým pre oči. Ak nie si hráč počítačových hier, ktorý je zvyknutý na pozeranie do monitora počas celého dňa, isto zbadáš známky únavy aj na očiach. V priebehu celodenného vyučovania prostredníctvom počítača má ľudské oko tendenciu menej žmurkať. Nezabúdaj na to a občas si prežmurkni ?. Okrem pravidelného požmurkávania na obrazovku počítača je vhodné realizovať cvičenie 20-20. No a čo tieto tri dvadsiatky znamenajú?

Vysvetlenie je jednoduché a určite si ho rýchlo zapamätáš. Každých 20 minút sa aspoň na 20 sekúnd zahľaď na niečo, čo je od teba vzdialené aspoň 20 metrov. Ideálne je pozrieť sa von oknom, zahľadieť sa na kopce, lúky, stromy, iné domy, na cestu s autami… Takéto cvičenie môže očiam veľmi pomôcť a odvďačia sa ti stále pevným zrakom. Ak pociťuješ na očiach aj napriek tomuto pravidlu väčšiu únavu, môžeš ho znížiť na 15-15-15. A postupovať budeš podobne.

10. Nezabúdaj na pohyb

Predstava celodenného sedenia môže niekoho nadchnúť, ale pravdou je, že už po prvom dni ťa môže bolieť celé telo. Netreba preto zabúdať na to, že sedenie je nutné striedať s pohybom. Už len obyčajné naťahovanie na jednu a druhú stranu môže pomôcť. Krátka prechádzka po miestnosti, byte či dome je ešte lepší nápad. To úplne najlepšie, čo môžeš pre svoje telo urobiť, je dávať si pauzy. Okrem tých očných aj pohybové. Výborným riešením je spojiť ich. Ponaťahuj sa, poskáč si, zatiaľ čo sa budeš pozerať von oknom a upokojovať svoje unavené oči. Ak si športovec, nezanedbávaj tieto aktivity ani v čase, keď všetko funguje online. Po skončení vyučovania si zacvič, zabehaj, prípadne si daj dlhú prechádzku so psom (alebo bez neho). 

Nepríjemná strana online vyučovania (Zdroj: FB ISIC)

Nikto predsa nechce mať zatuhnuté svaly z celodenného nehýbania sa. Časom sa to môže prejaviť na bolesti chrbta, krčnej chrbtice či hlavy. Dlhým sedením sa nám znižuje cirkulácia krvi v tele, napíname svaly, v chrbtici vzniká tlak. V krajných prípadoch dlhodobého sedenia sa môžu začať tvoriť kŕčové žily na nohách.

Tu je mojich pár tipov na cvičenie počas práce za počítačom:

  • Počas sedenia si naťahuj krk, krúž hlavou, zakláňaj a predkláňaj ju
  • Natiahni ruky dohora, pričom ramená ťaháš od uší a nadol (nie je to tak ťažké, ako to znie, skús)
  • Nohy pod stolom vystieraj, skús ich možno podržať vo vzduchu v 90° uhle s telom
  • Daj si prestávku na krátke cvičenie aspoň každú hodinu a pol a urob 10 drepov a 10 klikov a povyskakuj si
  • Pusti si obľúbenú pesničku a poriadne sa na ňu vyblázni ?

S týmito tipmi by ťa telo nemalo bolieť ani počas dňa. Keď ti skončia povinné školské aktivity, venuj sa na chvíľu športu (ako bolo už vyššie spomenuté). Bude to pre teba aj skvelý psychický relax.

11. Oddychuj

Posledným odporúčaním je oddych. Keď pracuješ alebo sa učíš z domu, môže byť pre teba náročné časovo oddeliť prácu či školu od zvyšku dňa. Jasne si stanov, do ktorej hodiny máš mať hotové všetky povinné úlohy (napríklad 17:00) a po tomto čase sa už venuj niečomu inému. Čítaj knihu, vzdelávaj sa v iných oblastiach, využi tento čas práve na šport, pozri si svoj obľúbený seriál, venuj sa kreatívnym či umeleckým aktivitám a nezabúdaj tráviť čas s ľuďmi. Venuj sa rodine alebo vybehni s kamarátom na dlhú prechádzku v prírode. Nie je totiž všetko len o tom, celý deň pracovať a nepoznať oddych. Počas oddychu  sa telo regeneruje nielen fyzicky, ale hlavne psychicky. Rozhodne to teda nepodceňuj.

Dôležitou časťou dňa je kvalitný a dostatočne dlhý spánok. Čas počas dňa si naplánuj tak, aby bol tvoj spánok dlhý aspoň 8 hodín. Večer zbytočne nevyužívaj technológie s obrazovkami ako televízor, počítač či mobil. Modré svetlo žiariace z obrazovky môže výrazne zhoršiť spánok. Na nete nájdeš mnoho tipov, ako si zlepšiť kvalitu spánku. Odo mňa ale máš jeden tip. Ak si nastavuješ budík, nenastavuj ho tesne pred spaním, ale už skôr. Počas dňa sa môžeš veľmi unaviť a večer len spadneš do postele. Bez nastaveného budíka. Tak si to radšej poisti rovnako nastaveným budíkom na každý deň či včasným nastavovaním.

Okrem našich tipov máš určite veľa svojich vlastných. Neváhaj sa o ne podeliť s kamošmi a tiež im poši tento článok. Sleduj naše sociálne siete, nech ti neujde žiadna novinka zo sveta manažmentu na Fakulte riadenia a informatiky.

Buď manažérom svojho vlastného života a pristupuj k nemu zodpovedne.

Eliška Čičmancová

Written by