AKO SA POČAS ONLINE VYUČOVANIA NEZBLÁZNIŤ ALEBO 11 TIPOV, AKO HO ZVLÁDNUŤ

Rok 2020 priniesol mnoho zmien, aj čo sa týka vzdelávania. Pred svetom sme sa zatvorili a doma sme začali žiť svoj malý vlastný svet. Študenti sa prepli do online módu, spolu s vyučujúcimi sa zoznámili s novými technológiami a nikto nevie, dokedy takýto spôsob vyučovania ešte potrvá. Kým sa ale stále učíme z domu, využi pár tipov, ktoré Ti ponúkajú doktorandi manažmentu na Fakulte riadenia a informatiky.

1. Vstávaj včas

Isto si už počas online výučby zažil situáciu, kedy si si nastavil budík 5 minút pred začatím hodiny (veď sa len rýchlo pripojím a najem sa popri tom). A potom prišiel šok a rôzne scenáre. Budík nezvonil a ty si zmeškal prvú hodinu o deviatej. Škola trvala bez prestávky vyše dvoch hodín, až si sa začal zvíjať v kŕčoch od hladu. Nestihol si sa prebrať a v prvých 10 minútach ťa čakala neohlásená písomka. Potom je už neskoro chytať si hlavu, prečo nemohol ten budík zazvoniť aspoň o 5 minút skôr a dať ti priestor na zobudenie sa, prípadne zjedenie ľahkých raňajok.

Popis: Vstávanie počas online výučby (Zdroj obrázku: FB ISIC)

Myslieť dopredu je určite super a tvoje neskoršie ja sa ti za to poďakuje. Vstávať na poslednú chvíľu totiž naozaj nie je dobré riešenie. Nielenže sa ráno nestihneš prebrať, je to počuť ešte aj na tvojom hlase. A keď už vezmeme do úvahy možnú nízku kvalitu pripojenia, tvoj rozospatý hlas na celom dojme nepridá. Nerob teda podobné chyby, ako ostatní študenti, ale radšej si privstaň v čase, v akom by si vstával za normálnych podmienok (hygiena, raňajky, kráčanie na autobus, prechádzka do školy…). Budeš mať nielen sviežu myseľ, ale aj telo plné energie do nového pracovného dňa.

2. Správne si zorganizuj čas

Pojem time management ti isto niečo hovorí. Ide o správne a efektívne zorganizovanie svojho času cez deň, týždeň, či mesiac, ak vopred plánuješ. Včasné vstávanie je určite súčasťou správneho time manažmentu, avšak nie je to to jediné, na čo treba myslieť. Je dôležité určiť si počas pracovného (či študijného) dňa priority.

Ako hodnotiace kritériá môžeš určiť naliehavosť a dôležitosť. Práve takýto spôsob rozhodovania o prioritách sa nazýva Eisenhowerova matica. Stačí sa chvíľu pozrieť na úlohy, ktoré ťa čakajú počas dňa, rozdeliť ich podľa toho, ako sú naliehavé a dôležité, a hneď budeš vidieť, že to, čo sa občas javí ako naliehavé, vôbec nemusí byť dôležité. Príkladom je urgentný hovor od kamaráta, ktorý si vyberá nové tenisky a súrne potrebuje tvoj názor. Takéto úlohy nám často vbehnú do už vopred naplánovaného dňa a „pokúšajú“ sa ho rozhádzať. Ale šikovný manažér svojho vlastného času sa nedá ?

3. Vytvor si vhodné pracovné prostredie

Pripájať sa na online hodinu v škole z postele je síce pohodlné, ale určite nie efektívne. Miesta určené na oddych si mozog podvedome spája práve s oddychovými aktivitami a tak sa môže stať, že sa veľmi rýchlo prestaneš na vyučovanie sústrediť. Namiesto toho je vhodné upratať si v izbe (alebo vo vyhradenej miestnosti domu či bytu) pracovný stôl a rozložiť sa aj s počítačom práve tam.

Odporúčaním je aj nemať okolo seba príliš veľa rušivých vnemov. Ostatným členom domácnosti pripomeň, v akom čase sa musíš venovať škole, aby vedeli, prečo neodpovedáš na volania tvojho mena. Ak ti pri práci vyhovuje hudba, pokojne si ju zapni potíšku, aby ťa príliš nerozptyľovala, ale práve naopak ti pomáhala sústrediť sa. Niekomu v pracovnom priestore vyhovuje mať veľa kvetov, príjemné obrazy alebo absolútne nič okrem pracovného náčinia – v tomto prípade počítača. Výber a zútulnenie pracovného stola je len a len na tebe.

4. Počas vyučovania sa venuj iba škole

Keď sa máš učiť niečo, čo ťa nebaví alebo ti nie je príjemné, aj vysávanie a utieranie prachu je zrazu zábavou. Ale ak budeš pred plným sústredením sa na školu uprednostňovať iné (v tomto prípade zbytočné) aktivity, oberieš sa o cenný produktívny čas, ktorý si mohol stráviť vypracúvaním domácej úlohy či zadania. Neskôr sa ti už aj tak nebude chcieť, preto škole venuj ten čas, ktorý máš pre ňu vymedzený.

Ani brázdenie Youtube-om či spustený seriál na Netflixe počas online hodiny nie je správna cesta. Náhodou ťa vyučujúci osloví a ty nebudeš reagovať. No a to nie je príjemné pre nikoho. Svoju pozornosť venuj naplno tomu, čo v danom čase máš robiť (a už si si to predsa stanovil pomocou správneho time manažmentu). Pamätaj na to, že vďaka aktívnemu počúvaniu a zapájaniu sa do diskusií počas online hodín sa ti výrazne zníži čas strávený písaním zadaní a domácich úloh. Všetkému rozumieš, ovládaš to najlepšie, ako sa dá, a napísanie jednej eseje ti tak nezaberie 5 hodín, ale iba 2, aj s dohľadaním informácií.

5. Vypni sociálne siete

S tým, aby sa tvoj mozog naplno sústredil na vyučovanie, ti môžu pomôcť aj vypnuté sociálne siete. Nebudú ťa vyrušovať žiadne upozornenia, ťukajúce správy a mesendžery, nové vydané videá od tvojho obľúbeného youtubera ani najnovšia bunda obľúbenej influencerky. Vypnutie sociálnych sietí ti vie priniesť tak veľa času, že ti celá príprava na vyučovanie bude trvať minimálne o polovicu času menej.

Telefón vie totiž pôsobiť ako krásny prostriedok prokrastinácie. Môže ťa lákať na otvorenie každej jednej ikonky odkazujúcej na nejakú sociálnu sieť, na ktorej neskôr stráviš aj niekoľko hodín, a ani si to nevšimneš. Stanovenie si jasných pravidiel môže byť často jedinou možnosťou ako eliminovať brázdenie internetom v tých najmenej vhodných časoch. Nastavenie vypnutých sociálnych sietí na mobile ti môže zjednodušiť napríklad aplikácia Offtime (Android), prehľad o tvojom čas strávenom na mobile a limity na používanie jednoduchých aplikácií umožňuje Moment (pre iOS) či okamžité uzamknutie niektorých appiek na zvolenú dobu za teba spraví Flipd (pre iOS aj Android). Výber je naozaj široký a je len na tebe, či si vystačíš so silným sebazaprením, alebo využiješ pomoc technológií.

6. Jasne si stanov termíny na vypracovanie domácich úloh a zadaní

Pokiaľ si všetko budeš nechávať na poslednú chvíľu, dosiahneš možno nakoniec príjemný pocit z odovzdania úlohy, ale k nemu sa pridá nahromadený stres z toho, že si nestíhal. Tvorenie časových rezerv je vhodným prístupom k vypracúvaniu zadaní. Hlavne, keď vopred vieš, že nie je úplne jednoduché zadanie vypracovať. Svoj deadline si nezaznačuj ako čas odovzdania, urči si dátum vypracovania oveľa skôr. A dosiahneš podobné úspechy ako so skorším vstávaním. Ak budeš mať potrebnú prácu hotovú aspoň o dva dni skôr, ušetríš si nervy, prebdené noci aj kruhy pod očami. Budeš v pohode, pokoji a hlavne bez stresu.

Čas navyše môžeš využiť na prípadnú kontrolu celej úlohy, možno ti ešte napadnú nové myšlienky, ktoré neskôr k celej práci pridáš. Ale aj to chce predsa čas, preto je vhodné ho mať naplánovaný vopred. Veď už aj nemecký spisovateľ Johann Paul Friedrich Richter (známejší ako Jean Paul) v osemnástom storočí povedal:

„Nijaké sľuby sa nedodržiavajú ťažšie a oneskorenejšie ako tie,
pri ktorých nie je stanovený termín.“

 A mal pravdu. Ak si na niektoré úlohy nestanovíš jasný a presný termín ich ukončenia, prácu na nich budeš podvedome odkladať donekonečna, až príde skutočný termín odovzdania. A ty, klasicky, nebudeš stíhať. Lepšie je mať teda rezervu.

Okrem našich tipov máš určite veľa svojich vlastných. Neváhaj sa o ne podeliť s kamošmi a tiež im poši tento článok. Sleduj naše sociálne siete, nech ti neujde žiadna novinka zo sveta manažmentu na Fakulte riadenia a informatiky.

Viac tipov, ako zvládať online školu, sa dozvieš v nasledujúcom článku. Stay tuned. ?

Eliška Čičmancová

Written by