Skúsme sa spolu zamyslieť nad tým, ako trávime naše rána. Je pre nás samozrejmosťou, že každý deň, pred tým než vyrazíme do školy či práce, sa staráme o našu hygienu – umytá tvár, zuby či vlasy. Sústredíme sa ale niekedy aj na psychohygienu? Kde je naša duševná pohoda?
… Myslíte si, že duševná pohoda a vyrovnanosť majú vplyv na podávanie vyšších výkonov? …
Čo to vlastne psychohygiena je?
Tento pojem môžeme jednoducho opísať ako postupy, vďaka ktorým si udržujeme dobré duševné zdravie. Nejde len o to, aby sme vedeli správne vnímať to, čo sa okolo nás deje a primerane reagovať na podnety či riešiť každodenné úlohy. Psychohygiena zahŕňa aj to, ako sa počas celého života rozvíjame a rastieme.
Naša osobnosť a správanie odráža našu psychiku. Ak chceme napredovať a podávať vysoké výkony, mali by sme byť v duševnej rovnováhe – vtedy sa cítime byť v bezpečí a v pohode. O dosiahnutie takejto rovnováhy sa ale musíme snažiť my samy! Nikto nám našu duševnú pohodu nemôže len tak darovať a nemôžeme si ju ani kúpiť. Práve my by sme mali nájsť také aktivity a spôsoby, ktoré sú šité priamo pre nás a pomôžu nám budovať psychickú rovnováhu. Na druhej strane je ale podpora zo strany nadriadených a priateľov výbornou motiváciou.
Kde teda začať?
Existuje množstvo návodov, ako si vybudovať psychickú odolnosť. Ak si však vytvoríme „našu vlastnú fyzickú sociálnu sieť“ tvorenú z priateľov, na ktorých sa môžeme spoľahnúť, budeme problémy a ťažkosti študijného či pracovného života zvládať jednoduchšie (duševná pohoda).
V takejto sieti sa nachádzajú naši spolužiaci a kolegovia, s ktorými sa môžeme porozprávať nielen o súkromí, ale môžeme sa s nimi podeliť napríklad aj o osvedčené postupy či typy pri riešení zadaných úloh. Spolu vyriešime problém rýchlejšie a nemáme pocit, že sme na všetko samy – cítime sa v pohode.
„Život je ako jazda na bicykli. Na udržanie rovnováhy sa musíte neustále pohybovať.“
[Albert Einstein]
Hlavných 5 krokov, ktorými môžeme podporovať svoju duševnú rovnováhu (duševná pohoda):
- Spoj sa s priateľmi – vytvor si svoju fyzickú sociálnu sieť.
- Vytvor si to správne „pohodové prostredie“.
- Vyber si aktivity, ktoré ťa udržia v rovnováhe.
- Vytvor si návyk – opakuj vybrané aktivity.
- Čím viac stresu, tým viac psychohygieny
– pridaj ďalšie aktivity na podporu rovnováhy a vybuduj si ďalší návyk.