pracovať

Nauč sa u nás pracovať v tíme!

S pojmami typu tímová práca, tímový hráč alebo tímový duch sa dnes stretávame veľmi často. Aktuálne je to pojem, ktorý sa vyskytuje pomaly v každej druhej pracovnej ponuke. Jednoducho povedané práca v tíme (pracovať v tíme) je dnes niečo, čo by mal zvládnuť každý. Pri čítaní týchto prvých viet si možno hovoríš, ale ja nie som typ človeka, ktorý rad komunikuje, nerád sa spolieham na iných alebo ja neviem pracovať s ľuďmi pretože som introvert. Nebojte sa u nás sa všetko naučíte a vôbec Vám to nebude nepríjemné.

Čo vlastne znamená pojem práca v tíme?

         Na začiatok si poďme ujasniť, čo vlastne znamená samotný pojem práca v tíme. Pod týmto pojmom si je možné predstaviť menšiu skupinu ľudí, kolegov alebo spolužiakov, s ktorými je potrebné spoločnými silami vyriešiť daný problém resp. úlohu. Základom je, aby boli rozumne prerozdelené úlohy v rámci celého tímu a jednotlivý členovia sa vzájomne dopĺňali. Dôležité je pochopiť, že každý z nás je iný a disponuje rozdielnymi predpokladmi a skúsenosťami.

pracovať

            Môžeme si to vysvetliť aj na jednoduchom príklade ako je napríklad futbal alebo hokej. Aj tu spoluhráči musia pracovať ako jeden tím, každý z nich ma na starosti určitú úlohu ako je napríklad obrana, útok alebo zodpovednosť samotného brankára. Spoločne však tvoria tím, ktorých výsledkom je buď spoločná výhra alebo prehra nad súperom.

Ako funguje tímová práca u nás na odbore manažment?

            U nás na odbore manažment sa stávate členom tímu hneď od prvého dňa Vášho nástupu do školy. Nikto tu nie je nad nikým nadriadený ani podriadený, sme tu navzájom jeden pre druhého, preto sa môžeme oslovovať aj kolegovia, veď predsa spoločne tvoríme ako Vašu, tak aj našu budúcnosť.

V tímoch pracujeme neustále. Väčšinou sú tímy zložené z dvoch až piatich členov. Niekedy je tam možnosť výberu si zo svojich kolegov, inokedy naopak nie. Samozrejme každá možnosť má svoje výhody aj nevýhody. Keď pracujeme v tíme s našimi priateľmi resp. ľuďmi ktorých poznáme môže sa nám to na prvý pohľad zdať ako lepšia možnosť. Nie vždy to však môže byť pravdou. Ako priatelia sa často krát už dobre poznáte a viete, ktorý ako pracuje alebo kto v čom vyniká, preto môže byť prerozdelenie zodpovedností a úloh pre Vás jednoduchšie. Takýto štýl výberu tímu môžeme nazvať aj tzv. priateľský, avšak málo čo sa s ním stretneme niekde v práci a podobne.

pracovať

Študuj v tíme, v ktorom sa vždy budeš cítiť dobre. Študuj manažment na FRI

Niekedy sa však stretneme s rozdelením do tímov, kde sú členovia vyberaný náhodne. Možno to znie hrozivo, ale opak je pravdou. Na začiatok je potrebné povedať, že je to určite zo začiatku ťažšie pracovať v takomto tíme, pretože sa buď navzájom nepoznáte alebo môže sa stať, že si nie ste sympatický. Najpodstatnejšie je sa v tíme navzájom rešpektovať, spolupracovať a nevyvyšovať sa nad druhých členov tímu. Veľkým pozitívom práce v náhodne zloženom tíme Vás naučí spoznávať ľudí, vedieť pracovať s rôznymi typmi ľudí a následne s nimi komunikovať. Taktiež sa naučíte dochvíľnosti v plnení si svojich úloh. Je možné získané skúsenosti zúžiť do tzv. 3K, čo znamená že sa naučíte navzájom kooperovať, komunikovať a koordinovať.  S týmito skúsenosťami sa následne niekde vo firme určite nestratíte. A keďže sme odbor, ktorý je spojený hlavne s IT technológiami, je podstatné vedieť aj IT efektívne využívať pri práci v tíme.

Prinášame 10 rád, vďaka ktorým bude Váš tím vždy úspešný

  1. Nebuďte sebecký – V tíme je najpodstatnejšie vždy myslieť ako celok a nie ako jednotlivec. Nikdy sa nesnažte potopiť ľudí, s ktorými spoločne pracujete na jednej úlohe. Určite sa nepodarí vyniknúť len Vám ako jednotlivcovi, práve naopak potopíte seba a aj svoj tím.
  2. Rešpektujte názory ostatných členov tímu – Veľmi dôležité v tíme je spolupracovať. Určite sa nesnažte byť nejakým „šéfom“ tímu, ktorý si myslí, že jeho nápad a myšlienky sú najlepšie. Vždy si spolu ako tím sadnite a začnite brainstormingom, vytvorte si myšlienkovú mapu podľa nej spoločne pokračujte.
  3. Za vzniknuté ťažkosti neobviňujte – Práca v tíme znamená, že za vzniknuté problémy alebo ťažkosti zodpovedáte všetci rovnako. Bola to spoločná práca a nie práca jednotlivca. A hlavne ľudia nie sú stroje, chyby sa stávajú a na nich sa neustále učíme.
  4. Nezabúdajte chváliť svojich spolupracovníkov – Podporujte sa navzájom, veď predsa malá podpora vždy poteší.
  5. Navzájom si pomáhajte – Môže sa stať, že niektorý z Vašich kolegov pri práci uviazne na mŕtvom bode. Nebojte sa dať hlavy dokopy a pomôcť si navzájom. Nikdy neviete, kedy budete pomoc potrebovať pri práci vy.
pracovať

Váš spoločný cieľ sa stane aj Vašim spoločným úspechom

  • Nebojte sa požiadať o pomoc – Zapamätajte si, poprosíť.o pomoc nie je nikdy hanbou.
  • Vyhýbajte sa zbytočným hádkam – Nie vždy každý má svoj deň, preto je podstatné rešpektovať jeden druhého. Taktiež veľmi podstatné je vedieť včas zakročiť a uzatvoriť debatu, ktorá sa schyľuje k hádke.
  • Nebuďte príliš hrdí – Podstatné je si uvedomiť, že každý raz musí urobiť prvý krok, aby to v tíme fungovalo.
  • Jasne si rozdeľte svoje povinnosti – Na začiatku každého dňa je podstatné, aby ste si zadefinovali, kto a čo bude robiť, vyhnete sa tak duplicitnej robote a zbytočným nezhodám.
  • NIKDY NEZABÚDAJTE! Za úspech tímu môžu vždy všetci členovia – Bola to Vaša spoločná práca a preto aj za výsledky je potrebné sa podeliť.

Zaujal ťa spôsob, ktorým spoločne pracujeme na projektoch v rámci štúdia? Máš chuť sa aj ty efektívne vzdelávať a získavať skúsenosti s prácou s ľuďmi už počas štúdia? Neváhaj a staň sa aj TY, členom nášho tímu, stačí len vypísať elektronickú prihlášku. V prípade, že si nedočkavý môžeme sa stretnúť už v letnej škole, ktorú organizujeme každý rok. Tešíme sa na najbližšiu spoluprácu možno práve s tebou.

Written by